co gdzie i jak
Uniwersum, w którym rozgrywa się akcja serialu “Rick and Morty” obfituje w wydarzenia, które pozostawiają więcej pytań, niż odpowiedzi. Twórcy animacji zadbali o to, aby liczne niedopowiedzenia i nawiązania do popkultury nieustannie angażowały fanów serii w tworzenie nowych teorii na temat losów głównych bohaterów. Jeśli chcesz zgłębić to, czego nie widać gołym okiem, zapoznaj się z nie oczywistymi faktami i ciekawostkami na temat świata Ricka i Mortyego.
Nietypowa akcja promocyjna
W grudniu 2013 roku na ulicach Nowego Jorku pojawiły się plakaty informujące o sprzedaży statku kosmicznego. Ci, którzy udali się pod wskazany w ogłoszeniu adres, mogli zobaczyć makietę rozbitego statku latającego z postacią Mortyego za sterami. Tuż obok statku znajdowała się z kolei postać Ricka, z jego nieodłącznym atrybutem, czyli butelką wysokoprocentowego trunku. Happening był oczywiście akcją promującą nowy serial, jakim był wtedy “Rick and Morty”.
Crossover dwóch światów
Rick i Morty pojawiają się gościnnie w jednym z odcinków klasycznego serialu The Simpsons. W odcinku “Mathlete’s Feat” Sanchez z wnukiem wpadają do salonu Simpsonów, zabijają całą rodzinę, a następnie próbują przywrócić ją do życia. Brzmi niedorzecznie? W końcu to Rick i Morty.
Jedna piosenka, dwa seriale
Piosenka wykorzystana w czołówce Ricka i Mortyego, miała być pierwotnie użyta w animacji Cartoon Network pod tytułem “Dog World”.
Co ciekawe, współtwórcą serialu był Justin Roiland, czyli jeden z dwóch głównych twórców “Rick and Morty”. Niestety prace nad “Dog World” zostały zawieszone po odcinku pilotażowym.
Człowiek o wielu głosach
Justin Roiland, jeden z pomysłodawców i twórców serialu podkłada głos zarówno dla Mortyego, jak i Ricka. Jest to o tyle zaskakujące i godne podziwu, że głosy tych postaci są diametralnie różne. W końcu mówimy o cholerycznym, starszym alkoholiku i niepewnym siebie 14-latku!
To coś więcej niż serial
W jednym z odcinków, Rick w celu uniknięcia terapii rodzinnej zamienia się w…ogórka. Sentencja, którą wówczas wypowiada, czyli “I’m a pickle Rick, Morty!” została zremixowana przez jednego z fanów serii i osiągnęła zawrotny wynik ponad 15 milionów odtworzeń na platformie YouTube.
Wiele osób, które nie znają serialu, kojarzą ten żartobliwy remix i postać “ogórkowego Ricka”. To samo tyczy się serialowych gadżetów. Koszulki z podobizną Ricka i Mortyego zrobiły furorę do tego stopnia, że aktualnie można je nabyć nawet w sklepach popularnych marek odzieżowych.
Nutka tajemnicy
Przeszłość Ricka i Jerry’ego, czyli ojca Morty’ego jest owiana tajemnicą, co z kolei przyczynia się do powstawania coraz bardziej abstrakcyjnych teorii na ten temat. Twórcy podsycają atmosferę niepewności poprzez wplatanie w serial scen, w których bohaterowie niechętnie mówią o tym, co działo się z nimi w przeszłości.
Według jednej z popularnych teorii Morty to w rzeczywistości młodszy Rick. Miejmy nadzieję, że w finałowym odcinku wszystkie karty zostaną odkryte.
Inspiracje i nawiązania
“Rick and Morty” to serial w dużej mierze oparty na odniesieniach i nawiązaniach do szeroko pojmowanej popkultury. Postać Ricka wzorowana jest między innymi na postaci Dr. Emmeta Browna z filmowej trylogii “Powrót do przyszłości”. Akurat ta inspiracja jest widoczna na pierwszy rzut oka, jednak twórcy umiejętnie wplatają w poszczególne odcinki także mniej oczywiste nawiązania.
W dotychczasowych epizodach fani doszukali się odniesień, chociażby do takich dzieł jak “Doctor Who”, “The Twilight Zone”, “Star Trek”, “Gra o Tron”, czy powieści autorstwa H.P. Lovecrafta. Charakterystyczne bekanie i czkanie Ricka, które podkreśla jego arogancję i niechlujność jest z kolei inspirowane prawdziwym zachowaniem amerykańskiego komika Fostera Brooksa.
Jeśli jesteś fanem przygód ekscentrycznego naukowca i jego nieśmiałego wnuka, sprawdź nasz asortyment związany z uniwersum “Rick and Morty”. Zanim wyruszysz w międzygalaktyczną podróż, uzbrój się w gadżety związane z tą szaloną serią!