kiedy to się zaczęło
Początki tej kultowej serii sięgają 1996 r. To wtedy japońska firma Capcom wypuściła na rynek pierwszą część gry “Resident Evil”. Początkowo gra była dostępna jedynie na konsole PlayStation. Jednak ze względu na oszałamiający sukces sprzedażowy, w niedługim czasie ukazały się wersje na komputery z systemem Windows i konsolę Sega Saturn.
Dziś “Resident Evil” to zjawisko obejmujące szereg gier i filmów, które powstały na ich podstawie. Do tego liczne nawiązania w popkulturze, setki gadżetów związanych z uniwersum “Residenta” i ponad 90 milionów sprzedanych egzemplarzy gier. Z czego wynika fenomen tej mrożącej krew w żyłach serii?
Pierwszy survival horror
Seria “Resident Evil” zapoczątkowała nurt gier określanych jako survival horror. Jest to gatunek, którego konwencja opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest klimat grozy, który ma za zadanie zbudować napięcie i atmosferę niepewności. Dzięki temu gracz pozostaje w stanie podwyższonej czujności i jest wyczulony na zaskakujące elementy pojawiające się w rozgrywce.
Jakie? Chociażby wyskakujące znikąd zombie, nietypowe pułapki, czy budzące niepokój dźwięki. Drugi filar opiera się na przetrwaniu. Głównym zadaniem gracza w grach typu survival horror jest utrzymanie bohatera przy życiu. Za wszelką cenę! Co jeszcze charakteryzuje survival horror?
- bohater rozgrywki posiada zazwyczaj niewielką ilość przedmiotów, dzięki czemu utrzymanie go przy życiu staje się trudniejsze,
- postać, w którą wciela się gracz często jest bardzo podatna na obrażenia,
- gracz musi rozwiązywać skomplikowane zagadki, a niejednokrotnie również unikać walki, w celu utrzymania bohatera przy życiu.
“Resident Evil” jako pierwsza gra połączyła te dwa elementy, tworząc tym samym innowacyjną formę rozgrywki, która porwała za sobą rzeszę graczy. Firma Capcom promując pierwszą grę z serii, wykreowała pojęcie survival horroru i wprowadziła ją do powszechnego użytku w świecie gamerów.
Złowieszcza korporacja i tajemniczy wirus
Akcja “Residenta” rozgrywa się w alternatywnym, postapokaliptycznym świecie, opanowanym przez tajemniczego wirusa o nazwie T. Każdy, kto ma z nim styczność, zamienia się w żądne krwi zombie, którego jedynym celem jest szerzenie zagłady! Głównym wrogiem, z którym gracz musi zmierzyć się w trakcie rozgrywki, jest enigmatyczna korporacja Umbrella, która odpowiada za wypuszczenie wirusa z laboratorium.
Co ciekawe, akcja kolejnych części gry toczy się na różnych kontynentach. Ponadto w różnych odsłonach serii gracz wciela się w inne postaci, dzięki czemu może spojrzeć na świat “Residenta” z kilku perspektyw. Taki zabieg sprawia, że aby dobrze zrozumieć fabułę i zamysł twórców musimy przejść wszystkie części gry. Klasyczne części gry, wydane w ubiegłym stuleciu doczekały się remaków. Dzięki temu gracze mogą powrócić do korzeni, jednocześnie ciesząc się odświeżoną warstwą graficzną.
Fabularna głębia
Stwierdzenie, że “Resident Evil” przyciągnął miliony graczy tylko ze względu na swój survivalowy charakter utrzymany w konwencji grozy i strachu byłoby krzywdzące. Ta seria posiada złożoną i wciągającą fabułę, której motorem napędowym są wyraziste postaci. Najważniejsi bohaterowie pojawiający się w serii to:
- Chris Redfield – kapitan Sojuszu Oceny Bezpieczeństwa ds. Bioterroryzmu (BSAA), pojawia się już w pierwszej części serii, a łącznie aż w siedmiu! Chris jako jedyny ze swojej grupy ocalał z nierównego starcia z potworami i poprzysiągł zemstę.
- Jill Valentine – jedna z założycielek i czołowych agentek BSAA. W grze ściśle współpracuje z Chrisem Redfieldem. Wspólnie toczą walkę z bioterroryzmem i Umbrellą. Potrafi otworzyć każdy zamek!
- Leon S. Kennedy – po raz pierwszy pojawia się w drugiej części serii. Jest policjantem, który już pierwszego dnia pracy musiał zmierzyć się z bezlitosnymi zombie! Jest ekspertem w zwalczaniu tych krwiożerczych istot.
- Claire Redfield – siostra Chrisa i członek pozarządowej organizacji TerraSave zajmującej się walką o prawa człowieka i zapewnieniem pomocy ofiarom bioterroryzmu. Brat skutecznie wyszkolił ją w walce, dzięki czemu pomaga mu zwalczać zagrożenie w Raccoon City.
Wszystkie gry z serii łączą się w spójną całość, co nie oznacza, że pojedyncze części w oderwaniu od całości nie mają sensu. Każda odsłona opowiada inną historię, widzianą z różnych perspektyw. W celu rozszerzenia fabuły i uniwersum “Residenta” powstało wiele dodatków uzupełniających podstawowe gry z serii. Co więcej, na chwilę obecną istnieje aż 6 ekranizacji “Resident Evil”!
Jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji, odwiedź nasz sklep i wybierz box niespodziankę, zawierający gadżety związane z klasyczną serią “Resident Evil”.